ММС

Објавено на: 02/11/21 4:34 PM

Во последните 24 часа 416 нови случаи на Ковид-19, починале седуммина

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје во последните 24 часа се направени 2705 тестирања, а регистрирани се 416 нови случаи на ковид-19 во:

Скопје – 186, Прилеп – 37, Кавадарци – 29, Охрид – 23, Велес и Струга – по 16, Тетово – 13, Куманово – 12, Битола – 11, Струмица – 10, Гостивар и Штип – по 8, Кочани – 7, Гевгелија, Неготино и Крива Паланка – по 5, Радовиш и Делчево – по 4, Свети Николе и Берово – по 3, Кичево, Ресен и Дојран – по 2, Пробиштип, Валандово, Кратово, Богданци и Крушево – по 1.

Регистрирани се 278 оздравени пациенти од:

Скопје – 143, Охрид – 20, Кавадарци – 16, Велес и Тетово – по 14, Куманово – 12, Прилеп и Штип – по 7, Струга – 6, Битола и Струмица – по 5, Кичево – 4, Гостивар, Кочани, Неготино и Пробиштип – по 3, Гевгелија, Радовиш, Кратово, Крушево и Демир Капија – по 2, Крива Паланка, Свети Николе и Ресен – по 1.

Пријавени се вкупно 7 починати лица. Починати се 3 пациенти од Скопје (61г, 66г, 86г), два пациенти од Струга (53г и 73г) и по еден смртен случај од  Охрид (69г) и Кавадарци (84г). Сите пациенти се починати во болнички услови.

Направените 2705 теста се преку: ИЈЗ-488, ЦЈЗ Скопје-84, Авицена-204, Биотек-589, Жан Митрев (Филип Втори)-159, Систина-214, лабораторија Лаор–146, МАНУ-84, Судска медицина-12, ЦЈЗ Битола-69, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-3, ГАК-0, Синлаб-52, Ремедика-23, лабораторија болница Козле-0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 567, УК Пулмологија со алергологија–5, ГОБ 8-ми Септември-6, лаборатории од странство-0.

Досега во земјата се направени вкупно 479.430 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 96.152, бројката на оздравени пациенти е 87.122, на починати е 2.966, а бројот на активни случаи изнесува 6.064.

Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови, Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 42009, активни 2818

Куманово 5329, активни 240

Тетово 5234, активни 210

Прилеп 4746, активни 230

Гостивар 3682, активни 122

Штип 3552, активни 79

Битола 3304, активни 127

Велес 3244, активни 218

Охрид 2995, активни 352

Кавадарци 2864, активни 379

Струмица 2608, активни 147

Струга 2303, активни 159

Кочани 1767, активни 57

Кичево 1745, активни 76

Свети Николе 1097, активни 25

Гевгелија 1060, активни 100

Неготино 1017, активни 73

Дебар 777, активни 53

Ресен 769, активни 64

Крива Паланка 755, активни 45

Радовиш 737, активни 49

Делчево 692, активни 205

Берово 617, активни 34

Пробиштип 517, активни 16

Виница 503, активни 26

Валандово 333, активни 10

Демир Хисар 254, активни 11

Македонски Брод 249, активни 10

Кратово 245, активни 21

Богданци 228, активни 6

Крушево 227, активни 37

Демир Капија 226, активни 45

Македонска Каменица 192, активни 4

Пехчево 183, активни 4

Дојран 92, активни 12


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.