ММС

Објавено на: 02/11/21 10:37 AM

Кралицата Елизабета Втора најде начин како да заработи 12 милијарди долари

Кралското семејство, предводено од кралицата Елизабета Втора, на големата аукција одбра понудувачи на кои ќе ги отстапи правата на десетгодишно користење на земјата и крајбрежјето за изградба на шест ветерници за 12 милијарди долари.

Иако кралицата е сопственик на земјата, таа не може да ја продаде, но веќе со неа управува независно тело.

Годишната добивка на Круната се предава на Министерството за финансии, па 25% се враќаат на кралското семејство, иако овој закон треба наскоро да се промени.

На име на депозитот, кралското семејство ќе добие 1,2 милијарди долари, а тоа се депозити за развој на ветерни електрани, а истата сума ќе ја добиваат секоја година во наредните десет години на име на закуп.

Се чини дека токму кралицата Елизабета ќе стане најголемата добитничка на најновиот тренд поради кои нафтените компании преминуваат на развој на обновливи извори на енергија.

Се проценува дека енергијата добиена на овој начин ќе може да снабди седум милиони домови и ќе го намали загадувањето на јаглерод диоксид на нула до 2050 година.

 

Извор и  фото : Телеграф.рс


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.