ММС

Објавено на: 02/10/21 5:29 PM

Кривична пријава против возачот во чиј камион беа пронајдени 93 мигранти

Регионалниот центар за гранични работи Исток поднесе кривична пријава против Х.Р.(23) од с.Брест, општина Чучер Сандево, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „криумчарење мигранти“.

На 8 август 2020 година на регионалниот пат Радовиш – Штип, крстосница за Неготино, полициски службеници запреле товарно возило „волво“, управувано од Х.Р., во кое во просторот наменет за товар биле пронајдени 93 лица мигранти од Сирија, Авганистан, Ирак и Пакистан, соопштуваат од МВР.


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

1x1