Вести Свет

Трамп ја обвини Кина за прекин на спогодбата и и’ најави уште повисоки царини

Американскиот претседател Доналд Трамп вчера изјави дека Кина ја прекинала спогодбата што била постигната во трговските разговори со САД, истакнувајќи дека нема да се откаже од воведување нови царински тарифи за кинеските производи.

Канцеларијата на американскиот претставник за трговија соопшти дека таксите на кинеската стока од 200 милијарди долари ќе се зголемат за 25 отсто.

Обраќајќи се на вчерашниот собир на Флорида, Трамп за состојбата ја обвинил Кина.

Доколку имате било каква сторија пишете ни на
Viber или WhatsApp
бесплатно на телефонскиот број
☎️ 0800 80 222
пишете ни на маил
[email protected]