Image default
Вести Македонија

Обука за пожарникари за поефикасно справување со кризни ситуации

Дирекцијата за заштита и спасување со посредство на Холандската амбасада во Скопје, денеска и утре организира обука на пожарникарите од ТППЕ во државата, за користење на хидрауличен алат за спасување од сообраќајни незгоди.

Како што соопштуваат, со оваа обука, се подигнува готовноста на тимовите за брз одговор во Дирекцијата за заштита и спасување и се очекува поефикасно справување со кризни ситуации.

Обуката ќе се одржи денеска и утре во просториите и капацитети на Противпожарната бригада на Град Скопје, на локалитетот во Автокоманда. Обуката ќе ја вршат овластени лица од компанијата ХОЛМАТРО од Холандија. На обуката ќе учествуваат тимови од територијалните единици на целата држава, а ќе присуствува и првиот човек на ДЗС, Аднан Џафероски.

МИА

Преземено од:

Доколку имате било каква сторија пишете ни на
Viber или WhatsApp
бесплатно на телефонскиот број
☎️ 0800 80 222
пишете ни на маил
[email protected]

Поврзани вести

Снег утринава во Кичево

Габриела Додевска

МЗШВ: Усогласување на текстот, па потпишување на колективниот договор

Вања Мицевска

Зорица Петрова, првата жена машиновозач која ги урива стереотипите

Кире Андонов

Дневен билтен на Општина Штип – 06.07.2018

Моја Општина

ИЈЗ: Околу 40 жени годишно умираат од рак на грлото на матката, неопходни превентивни прегледи

Трајче Гогов

Путин ќе го чуваат илјадници полицајци во Србија

Трајче Гогов