Image default
Вести Свет

Тешко се гасне огнот во Богородичната црква

Еден пожарникар е тешко повреден во пожарот.

Веќе пет часа гори Богородичната црква во Париз, а како што вели францускиот заменик-министер за внатрешни работи, Лорен Нуннес, “не се сигурни” дека катедралата може да се спаси.Францускиот  шеф на пожарникарите Жан-Клод Галет изјави дека не е сигурен дали властите ќе можат да го спречат ширењето на пожарот.

-Ако катедралата се распадне, можете да замислите колкава ќе биде штетата”, додаде тој.

Портпаролот на противпожарната служба изјави дека следниот еден и пол час е “критичен” за да се утврди дали пожарот може да се локализира.

Пожарникарите на местото на настанот изјави за новинската агенција Ројтерс дека сите напори сега се насочени кон зачувување на уметнички дела во катедралата и спречување на колапсот кулата.Почнаа да бијат камбаните во неколку цркви во францускиот главен град како одговор на пожарот во Богородичната црква.

Преземено од:

Доколку имате било каква сторија пишете ни на
Viber или WhatsApp
бесплатно на телефонскиот број
☎️ 0800 80 222
пишете ни на маил
[email protected]

Поврзани вести

Три лица повредени во 10 сообраќајни незгоди, изминатото деноноќие во Скопје

Габриела Додевска

ОБСЕ/ОДИХР го објави периодичниот извештај за претседателските избори

Тоскас: Имаме сериозни податоци дека пожарот е подметнат

Трајче Гогов

Се породи Милица Џуриќ,партнерката на Ана Брнабиќ

Весна Крстева

ЗК Пелагонија:Исплатени сите обврски кон вработените

Весна Крстева

Регион Од Словенија протерани тројца мажи поради врски со радикалниот исламизам

Трајче Гогов