Image default
Вести Свет

Половина Џакарта под вода: Напукнат ѕид чува десет милиони луѓе

Еден ѕид чува цел град со десет милиони жители од високите води на Џакартскиот Залив. Тоа е главниот град на Индонезија, Џакарта, која сега се наоѓа под нивото на површината на Јаванското Море.

Но, дури ни ѕидот повеќе не е целосно сигурен. На некои места напукнал, на други протекувала загадена вода.

Венеција, скапоценоста на Италија, секоја година тоне по околу два милиметра. Џакарта одамна ја има престигнато. Посебно бил загрозен северниот појас, покрај самиот морски брег, во кој живеат четири милиони луѓе. Тој дел на градот се наоѓа на четири метри под морското ниво, а дури и ѕидот што треба да го чува тонел по околу 25 сантиметри секоја година.

Сите проекти за справување со проблемот талкале во место, а жителите на Џакарта се во страв.

Преземено од:

Доколку имате било каква сторија пишете ни на
Viber или WhatsApp
бесплатно на телефонскиот број
☎️ 0800 80 222
пишете ни на маил
[email protected]

Поврзани вести

Рот: Азилот е човеково право, но не и за пријателите на премиерот за да избегаат од правдата

Трајче Гогов

Запленети 60 кг марихуана, уапсени тројца државјани на Албанија

Вања Мицевска

Турција: 950 мигранти задржани при обид да преминат граница

ССНМ ги осудува нападите врз новинари и фоторепортери од страна на обезбедувачите на МПЦ

Габриела Додевска

Почна замената на водомерите во Куманово, брз и прецизен начин за далечинско отчитување на системот на водоснабдувањето

Вања Мицевска

Конференција „Градење на вредносен и безбедносен систем: услов за интеграција во НАТО”