Image default
Вести Свет

Качински: Полска нема да го воведе еврото додека не стане богата како Германија

Полска нема да го воведува еврото во својот платежен систем, барем додека нејзиното економско богатство не го достигне нивото на Германија, соопштил претседателот на владејаката партија во таа земја, Јарослав Качински.

Тој во текот на кампањата за изборите за Европскиот парламент ја обвини опозицијата дека се залага за напуштање на полската национална валута злот.

– Да им кажеме не на еврото и на европските цени. Спогодбата за членство во ЕУ не го прецизира датумот за воведување на еврото – вели Качински.

Преземено од:

Доколку имате било каква сторија пишете ни на
Viber или WhatsApp
бесплатно на телефонскиот број
☎️ 0800 80 222
пишете ни на маил
[email protected]

Поврзани вести

ЕЛЕМ продаде вишоци електрична енергија за 488.395 евра

Весна Крстева

Национален натпревар за зелени идеи во Скопје

Шекеринска, Спасовски и Димитров без потврда дали ќе се кандидираат за претседател на РМ

Кире Андонов

Жичницата на Водно од утре ќе работи со зимско работно време

Габриела Додевска

Иванов присуствуваше на инаугурација на турскиот претседател

Кире Андонов

Авион од типот Цесна исчезна од радарот кај Солунска Глава

Весна Крстева