Image default
Вести Свет

Италија предупредува на нов мигрантски бран кон Европа

Фото: Reuters

Италијанската разузнавачка агенција АИСЕ ги предупреди властите во Рим дека илјадници мигранти од северна Африка наскоро ќе се обидат да стигнат до Европа.

Според сознанијата на АИСЕ, околу 6.000 мигранти би можеле да се обидат да дојдат во Италија, при што не е исклучено меѓу нив да има и исламистички терористи.

АИСЕ оценува дека овој нов мигрантски бран кон Европа е резултат на најновата ескалација на судирите во Либија, предизвикана од офанзивата на групата Либиска национална армија (ЛНА) на воениот командант Калифа Хафтар кон Триполи, што е под контрола на меѓународно признатата Влада на земјата.

Преземено од: Македонска информативна агенција

Доколку имате било каква сторија пишете ни на
Viber или WhatsApp
бесплатно на телефонскиот број
☎️ 0800 80 222
пишете ни на маил
[email protected]

Поврзани вести

Цената на сливите два до осум денари, предложени субвенции за откуп

Трајче Гогов

Со поддршка од Германија ќе се реконструираат студентските домови

Весна Крстева

Одложено судењето за „Тотал“ поради спреченост на претседателот на судскиот совет

Габриела Додевска

Денеска ќе биде врачена наградата „Јасмин“ за оставрување во публицистиката и новинарството

Габриела Додевска

Од вирусот Западен Нил починале две лица во Грција

Трајче Гогов

Фатен албански државјанин при обид за кражба во џамијата во Пирок

Трајче Гогов