Image default
Вести Свет

Србија воведува целосна забрана за физичко казнување на децата

„Со најновите измени и дополнувања на Семејниот закон, се воведува целосна забрана за физичко казнување и упоитреба на физичка сила при воспитувањето на децата“, најави Драган Вулевиќ, посебен советник на српскиот министер за труд, вработување и за боречки и социјални права.

Смислата за воведување на тие забрани не била казнување, туку едукација на родителите за ненасилните методи на воспитување.

Вулевиќ за белградска „Политика“ рекол и дека никој нема да оди во затвор или да биде лишен од родителско право ако детето добие чврга или удар по задникот. Тој потсетува дека и со сегашниот Закон делумно било предвидено лишување од родителското право ако родителот континуирано физички го казнува детето.

Преземено од:

Доколку имате било каква сторија пишете ни на
Viber или WhatsApp
бесплатно на телефонскиот број
☎️ 0800 80 222
пишете ни на маил
[email protected]

Поврзани вести

Наскоро почнува вградувањето микрочипови кај домашните миленичиња

Трајче Гогов

Расте бројот на заболени од морбили, измината недела – 104 заболени

Кире Андонов

Пристигнати 88 предлог проекти на повикот „Предизвик за млади истражувачи“

Весна Крстева

Возила на КФОР се движат кон северот на Косово

Габриела Додевска

Пакети за социјално загрозени семејства во Прилеп

Кире Андонов

Илјадници „жолти елеци“ на големата авенија: Вистински хаос во Париз, полицијата употреби солзавец (ВИДЕО)

Габриела Додевска