Image default
Вести Свет Спорт

Мик Шумахер повторно ќе вози Ф1 болид

Шумахер веќе седна зад воланот на болид од Формула 1 откако имаше два дена тестови по Големата награда на Бахреин. Првиот ден работеше со Ферари, а во вториот со луѓето од Алфа Ромео. Веројатно, во Германија Мик ќе седне во автомобилот на Алфа.

Мик Шумахер, кој е дел од младинската програма на Ферари, син на седумкратниот светски шампион Михаел Шумахер, ќе пилотира болид за време на слободните тренинзи пред Гран При на Германија во Формула 1.
Трката е во јули, а идејата доаѓа од одделот за маркетинг на пистата „Хокенхајм“, пишува германски „Експрес“. Појавата на Мик на патеката ќе биде брилијантен настан за навивачите на Формула 1 во Германија и во Европа.
Шумахер веќе седна зад воланот на болид од Формула 1 откако имаше два дена тестови по
Големата награда на Бахреин. Првиот ден работеше со Ферари, а во вториот со луѓето од
Алфа Ромео. Веројатно, во Германија Мик ќе седне во автомобилот на Алфа.
Шумахер се натпреварува во Формула 2, откако го направи своето деби во 2019 година.

 

Преземено од: МИА

Доколку имате било каква сторија пишете ни на
Viber или WhatsApp
бесплатно на телефонскиот број
☎️ 0800 80 222
пишете ни на маил
[email protected]

Поврзани вести

Иванов на претседателската сесија на 22. Евроазиски економски самит

Габриела Додевска

ССК: Ако продолжи укинувањето на ДУП-овите, ќе пропадне високоградбата

Трајче Гогов

Турнејата во Кина отвори прозорец кон Исток за Македонската филхармонија

Вања Мицевска

Пронајдена неексплодирана граната во с.Ваксинце

Трајче Гогов

200 евра казна за хирургот што не ја прими починатата Аница С.

Весна Коловска

Дебата за недостатоците во постојниот Закон за безбедност и здравје при работа

Љупчо Шатевски