Image default
Забава

Сварете и уживајте : Не се одрекувајте од кафето, може да ви помогне да ја излечите и најтешката болест

Доколку планиравте да се откажете од кафе,и ако сакате да пиете, имаме добра вест за вас. Една шоља кафе е всушност добра за вас, и не само што ја зголемува концентрацијата и меморијата, туку и е корисна за здравјето.

Го намалува ризикот од дијабетес
Ако пиете неколку шолји кафе на ден го намалувате ризикот од развивање на дијабетес тип 2. Комбинацијата на хемикалии кои се наоѓаат во зрното кафето играат голема улога во метаболизмот, а една од нив е позната како хлорогенска киселина која го намалува нивото на шеќер во крвта.

Ја подобрува меморијата
Кофеинот и кафето го зголемуваат нивото на хормони кои помагаат во производството на нови нервни клетки, што го намалува ризикот од појавата на Алцхајмерова болест, според истражувачите.

Шоља кафе е добра за здравјето
Една студија објавена во Circulation: Heart Failure открива дека околу две чаши кафе дневно го намалуваат ризикот од срцева слабост.

Го намалува ризикот од рак на кожата
Кафето може да го намали ризикот од карцином на базалните клетки, најчест тип на рак на кожата, според една студија објавена во Cancer Research.
Од друга страна, безкофеинското кафе не се покажа ефикасно во намалувањето на ризикот.

Преземено од: denar.mk

Доколку имате било каква сторија пишете ни на
Viber или WhatsApp
бесплатно на телефонскиот број
☎️ 0800 80 222
пишете ни на маил
[email protected]

Поврзани вести

Одберете го вашиот спорт според крвна група

Габриела Додевска

На интернет во една минута се троши милион долари

Весна Коловска

Однесувањето кое не ве води до работа

Емилија Бунтеска Нацоска

Престојот на ладно време позитивно влијае на вашето здравје

Габриела Додевска

Направете сами природен пилинг за лице

Вања Мицевска

Дали може да замислите колку бактерии и болести живеат на вашиот телефон ?! (ВИДЕО)

Габриела Додевска