Image default
Вести Култура Македонија

Балетската претстава „Ана Каренина” повторно во МОБ

На барање на публиката, балетската претстава во два чина „Ана Каренина” со одбрана музика од рускиот великан Петар Илич Чајковски, повторно ќе биде изведена на сцената на МОБ на 19 март 2019 од 20:00 часот.

Во повеќе од два часа, балетските уметници на МОБ, на чело со впечатливиот танц и инспиративните движења на Мими Поп Алексова Атанасовска како Ана Каренина, Бобан Ковачевски како Вронски, Васил Чичијашвили од Грузија како гроф Каренин, ќе ги пренесат сите емоции кои го означуваат ова дело: љубов, страст, омраза, лутина, гнев, љубомора, тага, мајчинска болка…

Модерната адаптација на познатата приказна за љубовта, страста, болката и жртвувањето, со современи и ефектни кореографски и режисерски решенија и со одбрана музика од Чајковски, ја направи хрватскиот кореограф Лео Мујиќ. Тој пред осум години ја поставил „Каренина” во Хрватско народно казалиште во Загреб каде е прогласена за хит претстава.” – СМАРТ СДК.МК (26 декември, 2018).

Превземено од:

Доколку имате било каква сторија пишете ни на
Viber или WhatsApp
бесплатно на телефонскиот број
☎️ 0800 80 222
пишете ни на маил
[email protected]

Поврзани вести

Овоштарите од регионот Пијанец-Малеш се едуцираа како да се справат со штетникот Monilinia Fructicola

Кире Андонов

Италија ќе започне воена мисија во Нигер заради контрола на миграцијата

Трајче Гогов

Куче двапати поголемо од газдата, дали е најголемото во светот?

Љупчо Шатевски