Image default
Вести Свет

Турција: Доживотен затвор за осуммина џихадисти што убија 57 и ранија 60 сватови

Судот во турскиот град Газијантеб осуди осуммина членови на Исламска држава на доживотен затвор поради учество во нападот на југот на Турција во 2016 година, јавува медиуми, пренесувајќи ја турската државна новинска агенција „Анадолија“.

Во август 2016 на венчавка тие убија 57 луѓе. Мета на нападот било курдско семејство. Од 200 луѓе на венчавката, освен убиените, настрадале уште 60 сватови, кои биле ранети или повредени.

Превземено од:

Доколку имате било каква сторија пишете ни на
Viber или WhatsApp
бесплатно на телефонскиот број
☎️ 0800 80 222
пишете ни на маил
[email protected]

Поврзани вести

Измените и дополнувањата на Законот за спречување на корупцијата, треба да ја зајакнат ефикасноста и независноста на Државната комисија за спречување на корупцијата

Габриела Додевска

„Индекс на безбедност“: Граѓаните оценуваат највисок индекс за воената, а по неа регионалната и економската

Габриела Додевска

Извлечен џек потот на американската лотарија

Трајче Гогов