Image default
Вести Свет

Словачки бизнисмен обвинет за вмешаност во убиството на новинарот Куцијак

Словачкиот бизнисмен, Мариан Кочнер е обвинет за поврзаност со убиствата на новинарот Јан Куцијак и неговата свршеница Мартина Кушнирова – потврди полицијата. Куцијак, кој пишуваше за политичката корупција во Словачка, пронајден е мртов заедно со Кушнирова во нивниот дом во близина на Братислава во февруари минатата година.

Куцијак ја истражуваше и наводната поврзаност на словачките политичари со италијанската мафија, посебно со шефот на Ндрангета.

Убиството на Куцијак и неговата свршеница предизвика сериозна политичка криза што доведе до смена на Владата на премиерот Роберт Фицо.

Превземено од:

Доколку имате било каква сторија пишете ни на
Viber или WhatsApp
бесплатно на телефонскиот број
☎️ 0800 80 222
пишете ни на маил
[email protected]

Поврзани вести

„Воинот на коњ“ ќе се преименува во Александар Македонски со напомена дека е дел од хеленскиот антички период

Вања Мицевска

Двајца пешаци потешко повредени во сообраќајки во Скопје

Габриела Додевска

Во прекин сообраќајот на патот Македонска Каменица-Кочани поради сообраќајка

Весна Крстева