Image default
Вести Свет

Во Сплит никнува највисокиот облакодер во Хрватска

Откако неодамна дојде до прекин на работите, поради силниот ветар од 170 километри на час што ја свитка челичната арматура, состојбата е санирана, па продолжи изградбата на највисокиот облакодер во Сплит, кој, со 27 катови и приземје и со вкупна височна од 115 метри, ќе биде највисок и во цела Хрвтаска, пишува „Слободна Далмација“.

Сега највисока градба во Хрватска е Загрепската катедрала со 105 метри, а највисок облакодер е Деловниот центар на Стројарска во Загреб со 25 ката и 96 метри.

Превземено од:

Доколку имате било каква сторија пишете ни на
Viber или WhatsApp
бесплатно на телефонскиот број
☎️ 0800 80 222
пишете ни на маил
[email protected]

Поврзани вести

Дали е тоа тоалетна хартија на чевелот од Трамп ?! (ФОТО)

Габриела Додевска

ВИДЕО: МВР уништи околу 170 килограми дрога во Дрисла

Трајче Гогов

Штип под блокада на блокатори

Трајче Гогов