Image default
Вести Свет

Полицијата во Истанбул со солзавец разби масовен осмомартовски собир

Турската полиција синоќа употребила солзавец за да ја растера масата од повеќе илјади луѓе на протест во центарот на Истанбул по повод Меѓународнот ден на жената.

Протестот бил на плоштадот Таксим, а стотици припадници на полицијата на демонстрантите им го блокирале патот за маршот да не продолжи по главната авенија. Полицијата употребила солзавец и спреј против масата луѓе, по што дошло до кошкање и туркање со учесниците во протестот, повеќето жени, кои потоа се разишле по споредните улици.

Турската полиција редовно ги спречува масовните собири во центарот на Истанбул, пишуваат повеќе балкански медиуми.

Превземено од:

Доколку имате било каква сторија пишете ни на
Viber или WhatsApp
бесплатно на телефонскиот број
☎️ 0800 80 222
пишете ни на маил
[email protected]

Поврзани вести

Заев за ИБНА: Договорот создава подобра иднина за Македонија и Грција

Трајче Гогов

Сузбиена криминална група за трговија со кокаин

Трајче Гогов

Заев: Вработувањата ќе се проверуваат

Весна Коловска