Image default
Вести Македонија

Свечена заклетва на 37-ма генерација војници на доброволно служење во Армијата

Свечена заклетва на доброволно служење во Армијата дадоа денеска 86 млади војници, меѓу кои шест девојки од 37-ма генерација во касарната „Алексо Демниевски-Бауман“ во Велес, пред нивните родители, роднини, пријатели, претставници на Генерал штабот и на командите и единиците на Армијата.

Текстот на свечената заклетва го прочита командантот на ЦИО – Центарот за индивидуална обука, потполковник Мухамед Ибраими, а по него заклетвата едногласно ја повторуваа младите војници.Тие се заколнаа дека ќе ги бранат слободата, сувереноста, самостојноста и територијлниот интегритет на Република Северна Македонија и дека дисциплинирано,совесно и одговорно ќе ги извршуваат обврските како бранители на својата татковина.

Свечено дадената заклетва на младите војници им ја честита заменик на началникот на ГШ на Армијата, генерал мајорот Азим Нуредин.

– Влеговме во период на промени и нови почетоци,годинава нашето знаме се најде на масата на НАТО. Чекориме кон иднина како дел од семејството на Северно Атланската Алијанса. Но за да станеме полноправна членка, не чекаат предизвици и уште многу работа. Годинава имаме многу активности а една од нив е изборот на млади и храбри синови и ќерки за доброволно служење  на воениот рок, посочи Нуредин.

Тој потсети дека како и претходните, и оваа генерација ќе има можност за понатамошен професионален развој во воената струка и да ја одберат воената професија како животна определба.

Посочи дека носењето на униформата на Армијата е гордост и привилегија,но исто така и одговорност, хуманост и пожртвуваност. Како пример ја напомена неодамнешната тешка автобуска несреќа кај селото Ласкарци каде четворица војници на Армијата, применувајќи ги стекнатите вештини и знаења, со храброст и лично залагање навремено укажале помош при извлекување на настраданите.

– Досега нашите војници хуманата страна ја имаат покажано и при справување со шумските пожари, поплави и други катастрофи и непогоди и ние сме горди што имаме такви припадници на Армијата, потенцира мајорот.

МИА

Превземено од:

Доколку имате било каква сторија пишете ни на
Viber или WhatsApp
бесплатно на телефонскиот број
☎️ 0800 80 222
пишете ни на маил
[email protected]

Поврзани вести

Oбвинителството за смртта на Илиевски: Нема видливи траги на насилство

Вања Мицевска

Општина Охрид утре ќе избира в.д. градоначалник

Кире Андонов

Момче тешко повредено по удар со мопед во бетонски ѕид од куќа во Струмица

Трајче Гогов