Image default
Вести Свет

„Форд“ најавува селидба од Велика Британија, 13.000 луѓе без работа?

„Форд“ ја известил британската премиерка Тереза Меј дека, поради Брегзит, можеби ќе мора да премести дел од производството од Велика Британија. Компанијата и’ соопштила дека можеби ќе мора да користи алтернативни локации надвор од Британија, рекол извор на Ројтерс кој сака да остане анонимен.

– Само јасно ставија до знаење дека имаат и други опции – рекол изворот.

„Тајмс“ уште претходно соопшти дека „Форд“ и’ соопштил на британската премиерка оти ги забрзува подготовките за преместување на производството од Велика Британија.

„Форд“ е најпродаван автомобилски бренд во Велика Британија, која е и негов трет по големина пазар и дестинација за отприлика еден од три автомобили произведени во фабриката на „Форд“ во германски Келн. Компанијата во Обединетото Кралство вработува 13.000 луѓе.

Преземено од:

Доколку имате било каква сторија пишете ни на
Viber или WhatsApp
бесплатно на телефонскиот број
☎️ 0800 80 222
пишете ни на маил
[email protected]

Поврзани вести

Свети Николе преку форум ќе избира приоритетни проекти

Моја Општина

Американски новинар приведен во Венецуела

Рама: „Шенгенскиот модел“ и со Македонија

Весна Крстева

Османи: Има простор да се изнајде решение и да се донесе новиот закон за јавно обвинителство

Весна Крстева

Маж тешко повреден во сообраќајна незгода на патот Делчево – Кочани

Трајче Гогов

Без вода утре дел од две улици во Општина Центар

Трајче Гогов