Image default
Спорт Фудбал

Ремзи ќе добива неверојатни 400.000 фунти неделно во Јуве

Велшанецот Арон Ремзи ќе стане најплатениот британски фудбалер во историјата, откако „Би-би-си“ ги објави деталите на неговиот четиригодишен договор со Јувентус.

Според „Би-би-си“, Ремзи поминал медицински тестови во јануари и во понеделникот го потпишал договорот со кој ќе заработува апсолутно неверојатни 400.000 фунти (456.000 евра). Со ова тој ќе го надмине својот колега од репрезентацијата, Герет Бејл.

28-годишниот фудбалер на Арсенал ќе стане член на „старата дама“ на 1 јули, кога ќе му истече договорот со „топчиите“.

Сепак, италијанскиот фудбалски новинар Габриеле Маркоти смета дека сумата од 400.000 фунти е пред да се плати данокот, што значи дека тој ќе добива околу 7.5 милиони евра по сезона, или 250.000 фунти неделно.

Преземено од: denar.mk

Доколку имате било каква сторија пишете ни на
Viber или WhatsApp
бесплатно на телефонскиот број
☎️ 0800 80 222
пишете ни на маил
[email protected]

Поврзани вести

ВАР го спаси Интер од ново разочарување

Трајче Гогов

Солскјер:Не сакам да си заминам од Јунајтед

Трајче Гогов

Брестовац: Сакавме да победиме, но направивме многу несфатливи и технички грешки

Трајче Гогов

АТП: Новак лидер, Роџер падна за едно место

Другарството пред сè: Голманот на Вотфорд одбива да брани во финалето од ФА Купот

Гвардиола: Што е најважно? Да не ја гледаме табелата

Трајче Гогов