Image default
Вести Свет

Кинески тајкун со 1.500.000 евра честеше цел град

ММС, 12.02.2019

Мултимилионерот Зенг Даџинг (60) на прославата на кинеската Нова година одлучи дел од богатството да го подели со сограѓаните во граттчето Сичуан. Бизнисменот на собраниот народ му делел пари, бела техника, електрични уреди, а на постарите од 60 години, бидејќи ретко кој од нив во животот се возел во авион, им обезбеди бесплатно летање со хеликоптер.

Овој управник на конгломератот „Ксинџијанг Тијанди груп“ потекнува од сиромашно семејство. Во 2005 година влезе на Форбсовиот список на 400 најбогати Кинези со проценето богатство од 154 милиони долари. Главно, неговите компании работат со недвижнини и енергетика.

– Првата работа што ми падна на ум кога мојата компанија стана успешна беше да им се оддолжам на мојата земја и мојот народ – рече Зенг.

Преземено од:

Доколку имате било каква сторија пишете ни на
Viber или WhatsApp
бесплатно на телефонскиот број
☎️ 0800 80 222
пишете ни на маил
[email protected]

Поврзани вести

Силјановска во штабот на Пендаровски не го нашла „шефот“

Весна Коловска

МНР: Идентификувани се двајца, од тројцата македонски државјани кои загинаа кај Лесковац

Габриела Додевска

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ дозволи со улиците да царуваат криминалците, лихварите и насилниците

Вања Мицевска

Голем интерес на прилепските земјоделци за механизација преку ИПАРД-програмата

Вања Мицевска

Министерство за здравство: До 15 часот 939 деца примиле вакцина против МРП

Вања Мицевска

ВМРО можеби имаше визија кога го нарече СДСМ – СДС

Весна Коловска