Image default
Вести Македонија

Словенија утре, а Албанија во четврток ќе го ратификува Протоколот за членство на Македонија во НАТО

Во текот на утрешниот ден, парламентот на Словенија ќе го ратификува Протоколот за членство на Македонија во НАТО. Претседателот на македонското собрание Талат Џафери се наоѓа во посета на Словенија, и утре ќе се обрати на церемонијата.

Албанија, пак, во четврток со гласање на пленарна седница ќе го изгласа приемот на Македонија како нова членка на НАТО.

Грчкиот Парламент прва го ратификуваше протоколот минатиот петок.

Преземено од:

Доколку имате било каква сторија пишете ни на
Viber или WhatsApp
бесплатно на телефонскиот број
☎️ 0800 80 222
пишете ни на маил
[email protected]

Поврзани вести

ДЗС: Специјализираната воздухопловна единица при ДЗС изминатиов месец направи повеќе од 120 лета и исфрли на 300 тони вода

Се зголемува свеста за селектирање отпад, младите помалку го прават тоа

Кире Андонов

Градските улици и тротоари во Тетово се уште не се целосно исчистени од снег

Габриела Додевска

Оштетени бисти на борци од НОБ во Градскиот парк во Битола

Кире Андонов

Сите претседатели на Република Македонија

Кире Андонов

ГРЕКО: Македонија спровела само шест од 19 препораки за борба против корупцијата

Трајче Гогов