Image default
Спорт Фудбал

Санкции од ФИФА за Кардиф ако не ја исплати првата рата за трансферот на Сала

Светската фудбалска федерација (ФИФА) може да воведе санкции за Кардиф ако клубот не го запази рокот за првата рата за трансферот на Емилијано Сала. Кардиф до крајот на следната недела треба да му плати пет милиони евра на Нант.

Претходно, од велшкиот клуб објавија дека ќе ги чекаат резултатите од официјалната истрага, која ќе ги открие околностите на исчезнувањето на 28-годишниот Аргентинец, чиј приватен авион исчезна од радарските екрани над Ла Манш вечерта на 21 јануари. Сала, чиј трансфер е проценет на 20 милиони евра, не одигра ниту еден натпревар за Кардиф.

Британските служби објавија дека телото извлечено од авионот урнат на дното на Англискиот канал со кој Сала полета во Кардиф му припаѓа на фудбалерот.

Фудбалскиот свет почна да се простува од прерано починатиот фудбалер веднаш по соопштувањето на веста.

Преземено од:

Доколку имате било каква сторија пишете ни на
Viber или WhatsApp
бесплатно на телефонскиот број
☎️ 0800 80 222
пишете ни на маил
[email protected]

Поврзани вести

Составот на Хрватска и натаму најголема дилема на денот на СП

Кире Андонов

Ноле пцуеше, а Федерер му се обрати: Е затоа не играме двојки братко! (ВИДЕО)

Трајче Гогов

Исчезна авионот со кој летал најскапиот фудбалер на Кардиф

Трајче Гогов

Роналдо не доаѓа на доделувањето на Златната топка

Трајче Гогов

Вилјареал има засилување од Премиерлигата

Трајче Гогов

Иско се закани: Ќе остане во Реал Мадрид, но само под еден услов

Трајче Гогов