Image default
Вести Култура Македонија

Режисерката Бузалковска поднесе оставка од Советот за култура

Театарската режисерка Зоја Бузалковска со писмо до премиерот Зоран Заев, поднесе оставка од Советот за култура поради Годишната програма на Министерството за култура. Во писмото кое го објави на својот фејсбук профил таа меѓудругото пишува:

“Вие г-дине Заев, не ја ставивте културата ПОД ТОЧКА РАЗНО, вие ЈА ЖРТВУВАВТЕ! Секогаш кога Ви е потребен „пазар“ за одлуки и гласови, прво посегнувате по КУЛТУРАТА и по ОБРАЗОВАНИЕТО! Тоа само говори за тоа, колку Вие и не го разбирате нивното огромно, суштествено значење за една држава, и посебно за нашава, која претендира да биде дел од едно пошироко европско семејство (бидејќи, сфаќам, тоа Ви е во моментов најважно),” пишува Бузалковска.

Нецели 24 часа по ноќното објавување на резултатите од Конкурсот за проекти од национален интерес на Министерството за култура за 2019 , кулминира незадоволството во јавноста. Според програмата, укинати се бројни музички манифестации, а анонимни лица и фирми ќе добијат огромни средства од буџетот за култура на сметка на видни манифестации, како што се “Скопскиот џез-фестивал” и фестивалот „Оффест“, “Златно славејче”, “Здраво млади” и други.

Преземено од:

Доколку имате било каква сторија пишете ни на
Viber или WhatsApp
бесплатно на телефонскиот број
☎️ 0800 80 222
пишете ни на маил
[email protected]

Поврзани вести

Лондон: Ризикот од Брегзит беа договор е реален

Трајче Гогов

Дебата за „ГМО, ГМО-Храна И ГМО-храна за исхрана на животни“

Кире Андонов

Неделен Бриф за 13.10.2018

Кире Андонов

Богдановиќ се огласи за инцидентот кај Буњаковец: Службениците ќе бидат санкционирани

Вања Мицевска

Прегазен пешак во Кавадарци

Весна Коловска

Новиот снег на Попова Шапка нема да ја стартува по втор пат скијачката сезона

Вања Мицевска