Image default
Вести Македонија

Пендаровски: На овој ден „де факто” стануваме членка на НАТО Алијансата

Цели 26 години по Декларацијата во македонското Собрание и 20 години по добивањето на статусот на формален кандидат за членство, практично ја реализираме едната од двете најголеми стратешки цели, објави по потпишувањето на пристапниот протокол, националниот координатор за НАТО Стево Пендаровски.

– Денес, цели 26 години по Декларацијата во македонското Собрание и 20 години по добивањето на статусот на формален кандидат за членство, практично ја реализираме едната од двете најголеми стратешки цели зад кој стоеја буквално сите политички елити и раководства од 8 септември 1991 наваму.
Немам дилеми дека 6-ти февруари 2019-та, ќе биде споменуван како еден од најзначаните датуми во поновата македонска историја, затоа што на овој ден „де факто” стануваме членка на НАТО Алијансата, напиша на својот фејсбук-профил Пендаровски.

Преземено од:

Доколку имате било каква сторија пишете ни на
Viber или WhatsApp
бесплатно на телефонскиот број
☎️ 0800 80 222
пишете ни на маил
[email protected]

Поврзани вести

Нарушен јавниот мир во селска џамија во општина Пласница

Кире Андонов

Раперката Карди Би уапсена

Трајче Гогов

„Траекторија” продолжува на 30 јануари, СЈО побара притвор за недостапниот Груевски

Габриела Додевска

Женска Авицена трка во Скопје

Кире Андонов

Туристичка промоција на Охрид и Македонија на Меѓународниот саем во Истанбул

Кире Андонов

Сугарески: Реконструкција на регионалните патишта до граничните премини со Бугарија