Image default
Вести Македонија

Франција: Почнува значајна етапа од историскиот Преспански договор

Франција го поздравува конечното гласање на уставните амандмани на 11 јануари од страна на Собранието на Поранешната Југословенска Република Македонија, кое е предвидено во Преспанскиот договор кој беше потпишан на 17 јуни 2018г. помеѓу оваа земја и Грција – наведува француската амбасада денеска во официјално соопштение.

Станува збор за значајна етапа за влегувањето во сила на овој историски договор кој треба да стави крај на четвртвековниот билатерален спор. Како што наведе и претседателот на Француската Република, Договорот е добар за земјата, за регионот и за Европа. Франција сега посакува и грчкото Собрание набрзо да го ратификува Договорот – се вели во француското соопштение.

Превземено од:

Доколку имате било каква сторија пишете ни на
Viber или WhatsApp
бесплатно на телефонскиот број
☎️ 0800 80 222
пишете ни на маил
[email protected]

Поврзани вести

Камионџија тешко повреден во сообраќајна незгода: Удрил во надвозник

Вања Мицевска

Груби: ВМРО-ДПМНЕ да се надминат, први да го објават своето име на албански пред седиштето

Вања Мицевска

СДСМ: Рекордниот индустриски раст во јуни потврдува дека економијата е во нагорна линија

Трајче Гогов