Image default
Вести Свет

Поради Македонија во Грција хаос: Министри заминуваат, Ципрас бара итно гласање за доверба на Владата

Грчкиот премиер Алексис Ципрас од членовите на грчкиот Парламент побара итно гласање за доверба на неговата Влада,откако оставка поднесе Министерот за одбрана Панос Каменос,жесток противник на новото име на Македонија кое грчките пратеници треба да го ратификуваат.
Грчката агенција АНА пишува дека гласањето за доверба би требало да започне во вторник и да заврши во четврток.

Министерот Каменос, чија што десничарка партија Независни Грци, коалициски сојузник на премиерот Алексис Ципрас, веќе подолго време се спротивставува со потпишаниот договор со Македонија минатата година.

Превземено од:

Доколку имате било каква сторија пишете ни на
Viber или WhatsApp
бесплатно на телефонскиот број
☎️ 0800 80 222
пишете ни на маил
[email protected]

Поврзани вести

Вакциналните пунктови ќе работат и викендов

Вања Мицевска

Македонија слави 27 години независност

Габриела Додевска

Епископската базилика во Стоби следниот месец треба да го добие оригиналниот изглед од шести век

Вања Мицевска