Image default
Вести Свет

Рама: Границата со Косово по принцип на Шенген на пролет

 

На пролет границата меѓу Албанија и Косово ќе биде отворена според критериумите утврдени за Шенген зона – најавува албанскиот премиер, Еди Рама.

Како што објави Коха Диторе, Рама на новогодишниот прием во Тирана ги повикал амбасадорите да не ја „деформираат целта на тие мерки врз основа на националниот фолклор од минатото“.

„Она што ќе го направиме е многу едноставно. Го зедовме целиот режим на Шенген, го преведовме од почеток до крај, почнавме многу детален технички процес меѓу Министерството за внатрешни работи на Албанија и Косово, за да ја гарантираме слободата на движење, која денес е апсурдна, не доведувајќи во прашање ниту еден стандард на гаранции што ги даваме како земја која е дел од визната либерализација“, додал Рама.

На тој состанок, Рама порачал дека Шенген системот наскоро ќе се воспостави и со Македонија, изразувајќи надеж дека тоа во блиска иднина ќе се случи и со Црна Гора.

Превземено од:

Доколку имате било каква сторија пишете ни на
Viber или WhatsApp
бесплатно на телефонскиот број
☎️ 0800 80 222
пишете ни на маил
[email protected]

Поврзани вести

Г.г.Стефан ќе се сретне со поглаварите на верските заедници

Кире Андонов

Најмалку 60 лица побарале лекарска помош поради пожарот во магацин за муниција во Украина

Трајче Гогов

Академската заедница дава подршка на движењето Анти коцкање

Вања Мицевска