Image default
Вести Македонија

Коѕијас: Северна Македонија, добре дојде во нашиот живот

Поранешниот министер за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас по изгласаните уставни измени разговарал со македонскиот премиер и шефот на македонската дипломатија, а преку неговиот официјален Твитер профил ѝ порача добредојде на Северна Македонија, јави дописничката на МИА од Атина.

-Зборував со Зоран и со Никола. Се потсетивме на тешкотиите, на заморот, на  тензиите, на довербата и надежите што ги поминавме работејќи на договорот. Сонувавме заедничката иднина за двата народа. Северна Македонија , добредојде во нашиот живот. Историјата треба да биде училиште, а не затвор – напиша на Твитер, поранешниот министер за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас.

Превземено од:

Доколку имате било каква сторија пишете ни на
Viber или WhatsApp
бесплатно на телефонскиот број
☎️ 0800 80 222
пишете ни на маил
[email protected]

Поврзани вести

Силни земјотреси регистрирани во регионот

Габриела Додевска

Продолжува судењето за изборни нерегуларности „Титаник”

Коцевски: Велешката депонија во катастрофално лоша состојба

Вања Мицевска