fbpx
Image default
Вести Македонија

Верхофштат: Клучно сега Грција да го преземе својот дел од процесот

Шефот на Европските Либералдемократи во Европскиот Парламент, Ги Верхофштат му честиташе на премиерот Зоран Заев на Твитер за успешното финализирање на процесот од македонска страна за уставните измени вчера.

– Одлични вести и огромен чекор кон помирувањето на Западниот Балкан. Ова ќе му помогне на Скопје да напредува на ЕУ патот. Честитки до премиерот Зоран Заев. Клучно е сега процесот да биде преземен од грчка страна – напиша Верхошфтат утрово.

Поврзани вести

Студено утро во Македонија – маглата „голта” ова се температурите

Трајче Гогов

Тешко повреден пешак, за брзо возење казнети 51 возач

Бројот на загинати во земјотресот во Индонезија се искачи на 319 (ДПЛ)