Image default
Вести Свет

Познат идентитетот на загинатите скијачи во Банско

Двајца бугарски државјани, момче и девојка , се двајцата починати скијачи на падините на Пирин во Банско, Бугарија.

Бугарските медиуми  јавуваат дека двајцата скијачи заминале  на падините на врвот Тодорка, каде што често се спуштаат екстремни скијачи и сноубордисти. Се дознава дека  двајцата биле зафатени од лавина што го зафати  Банско.

Индидентот се случил околу 11 часот. Големата лавина ги влечела младите, кои биле над 800 метри и ги донела на 50 метри од колибата Бандерница. Спасувачите тргнале по нив, но ги нашле без знаци на живот.

Групата скијачи, која била со нив, не била зафатена од лавината, која веројатно самите скијачи ја предизвикале.

По обилните снежни врнежи последните денови, опасноста од лавина во планините е значително висока. Надлежните служби предупредија за внимателно движење по планината.

Превземено од:

Доколку имате било каква сторија пишете ни на
Viber или WhatsApp
бесплатно на телефонскиот број
☎️ 0800 80 222
пишете ни на маил
[email protected]

Поврзани вести

20 години „Фондација Трифун Костовски“

Трајче Гогов

Апел за помош на малата Катерина да замине на операција во Белград

Габриела Додевска

И Амди Бајрам кандидат за претседател

Весна Коловска