Image default
Вести Македонија

Мал инцидент на протестот пред Собрание: Жена извикувала ЕУ и НАТО и била симната од бината (ВИДЕО)

Денеска трет ден пред законодавниот дом се одржува протест против уставните измени. Пред Собранието денеска амосферата е мирна со мал број на демонстранти, но со еден мал инцидент. Кога жена која се качила на импровизираната бина, која демонстрантите го сфатија тоа како провокација и еден од нив ја повлече и ја поведе надвор од топлпата, пренесува Фокус.

Жената која била симната од сцената извикуваше „Ништо не можете да ми направите“ и повикуваше помош, но никој од полицијата не интервенираше иако пред Собранието има полициски кордон. Таа извикувала дека е за ЕУ и НАТО.

Демонстрантите потоа се свртеа кон новинар кој го снимаше настанот и му забрануваа да снима. Ситуацијата се смири откако новинарот се повлече.

Видеото може да го погледнете подолу на линкот:
https://fokus.mk/video-demonstranti-simnaa-zhena-od-bina-bidejki-izvikuvala-eu-i-nato/

Превземено од:

Доколку имате било каква сторија пишете ни на
Viber или WhatsApp
бесплатно на телефонскиот број
☎️ 0800 80 222
пишете ни на маил
[email protected]

Поврзани вести

Соло-настап на рускиот пијанист Николај Лугански на „Охридско лето“

Трајче Гогов

Продолжува кампањата за безбедност во сообраќајот „Поддржуваме безбедна иднина”

Северина, Влатко, Кристина, Дани, Јоце, „Ван Гог“, „Амадеус бенд“… ќе пеат на штипската „Пастрмалијада“

Кире Андонов