Image default
Вести Македонија

И Грција го чека исходот во Собранието

Се’ додека не поминат уставните измени во македонското Собрание, нема да се одржи средбата меѓу премиерот на Грција Алексис Ципрас и неговиот коалиционен партнер во владата, изјави лидерот на Независни Грци, Панос Каменос. Како што пишува грчкиот весник Катимерини, средбата на Ципрас и Каменос се одложува до пренесувањето на вестите од Скопје.

-Додека не се тргне блокадата што постои во ПЈРМ се договоривме да ја одложиме средбата со премиерот, изјави претседателот на Независни Грци, Панос Каменос пред почетокот на состанокот на пратеничката група на неговата партија.

Запрашан дали овој развој влијае на претстојниот состанокот со пратеничката група, Каменос забележа дека “сè е поврзано”.

Тој рече дека не може да оди на состанок со можни сценарија од Скопје, истакнувајќи дека тој е во отворена комуникација со Алексис Ципрас.

Превземено од:

Доколку имате било каква сторија пишете ни на
Viber или WhatsApp
бесплатно на телефонскиот број
☎️ 0800 80 222
пишете ни на маил
[email protected]

Поврзани вести

Започна протестот против Договорот од Преспа пред грчкиот Парламент

Трајче Гогов

Лозарите бараат да не се дозволи ликвидација или продажба на поранешната винарија со германски капитал

Кире Андонов

Меѓуресорската група донесе одлуки за спроведување на обрските од Договорот со Грција

Кире Андонов