Image default
Вести Свет

Евакуирани неколку суда во Германија поради закана од бомба

Германската полиција евакуираше неколку судови низ целата земја,поради добиени закани дека во судските згради се поставени бомби.

Најмалку пет германски судови во градовите Кил, Ерфурт, Магдебург, Потсдам и Визбаден добиле закани за бомба.


Судовите во Магдебург и Ерфурт се евакуирани поради заканите што беа испратени преку емаил, објави дневниот весник “Ханноверше Алгемајне Цајтунг“.

Властите спроведуваат истрага во судовите со кучиња.

Во Визбаден, во судницата беше откриен сомнителен пакет. Полицијата ги блокираше патиштата во околината.

Полицијата се обидува да го пронајде изворот на заканувачките пораки по емаил.

.

Превземено од:

Доколку имате било каква сторија пишете ни на
Viber или WhatsApp
бесплатно на телефонскиот број
☎️ 0800 80 222
пишете ни на маил
[email protected]

Поврзани вести

Југо слета во Луда Мара – еден повреден

Кире Андонов

Времето денес: Сончево со мала доумерена облачност

Трајче Гогов

СВР Штип : 26 возачи возеле под дејство на алхохол

Весна Крстева