Image default
Вести Македонија

ВМРО ДПМНЕ побара вонредни парламентарни избори со претседателските

Распуштање на Собранието и распишување на вонредни парламентарни избори, побара лидерот на ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мискоски.  На овие избори народот ќе каже дали е за Северна Македонија на Заев во црнила, понижена и поразена или Македонија на народот, рече Мицкоски.

ВМРО-ДПМНЕ смета дека промената на Уставот со цел промена на името, идентитетот, историјата и образованието се направи на противуставен и криминален начин. Тоа е одлука на 81 пратеник, но не е одлука на граѓаните. Сето ова е чин на предавство. Со Договорот се донесува огромна штета и неправда на македонската држава и граѓаните. ВМРО-ДПМНЕ ќе стори се оваа неправда да биде исправена.

-Денеска се покажа дека Македонија со Заев губи и ако останат на власт Македонија ќе продолжи да губи на сите полиња. Ова мора да престане, и ќе се промени само доколку овие луѓе си заминат од власт. Бараме распуштање на Парламенетот и одржување на предвремени парламентарни избори заедно со претседателските. На овие избори ВМРО-ДПМНЕ ќе победи и така волјата на граѓаните ќе биде испочитувана, рече Мицкоски.

Извршниот комитет и пратеничката група ВМРО ДПМНЕ не ја поддржува промената на Уставот со цел промена на Уставното име на Република Македониј, промената на идентитетот културата и историјата.

Превземено од:

Доколку имате било каква сторија пишете ни на
Viber или WhatsApp
бесплатно на телефонскиот број
☎️ 0800 80 222
пишете ни на маил
[email protected]

Поврзани вести

Таблите на граничните премини треба да бидат сменети во текот на денот (ВИДЕО)

Габриела Додевска

Три лица добија по 30 дена притвор за полов напад врз дете

Трајче Гогов

Катица Јанева тврди „бомбите“ остануваат како доказ