Image default
Спорт Тенис

Уапсени 28 тенисери поради наместени дуели

Странските медиуми пишуваат дека шпанската полиција уапсила дури 83 лица затоа што се обвинети дека учествувале во местење натпревари на Фјучерс и Челенџер турнири.

Од 83 лица, дури 28 се тенисери, а во текот на кариерата се натпреварувале само на споменатите турнири.

Странските медиуми пишуваат дека бил уапсен и еден тенисер, кој минатата година играл на Ју-Ес Опен. Инаку, се сомнева дека била наместени дури 97 натпревари.

Организатор на тоа била криминална група од Ерменија, која давала мито на тенисерите за да влијае на резултатот на натпреварите.

На таков начин оствариле финансиска добивка, а за да бидат сигурни дека ќе биде во ред резултатот, некои членови на групата присуствувале на натпреварите.

Во текот на акцијата, шпанската полиција запленила 167.000 евра, повеќе од 50 електронски уреди, кредитни картички, пет луксузни автомобили и пушки.

Превземено од : supersport.mk

Превземено од:

Доколку имате било каква сторија пишете ни на
Viber или WhatsApp
бесплатно на телефонскиот број
☎️ 0800 80 222
пишете ни на маил
[email protected]

Поврзани вести

Јувентус ќе го промовира Роналдо на 7 јули

Трајче Гогов

Роналдо: Одлуката да се напушти Реал беше лесна

Трајче Гогов

Валверде: Успесите на Барса се должат на голманите

Трајче Гогов