Image default
Забава

Првата зима на бебето: Совети за студено време за нови родители

Зимата е овде, но кој сака да остане дома?

„Бебињата и новите родители имаат потреба од свеж воздух” – вели педијатарката од Њујорк, Ерика Ландау, М.Д., коавторка на “Основниот водич за првата година на бебето”.

„Освен ако не е премногу студено, да се биде на отворено им помага на доенчињата да се приспособат на годишните времиња и дневниот и ноќниот циклус”, додава таа.

Сепак, родителите мора да ги следат безбедносните мерки. Откако температурата ќе биде под 0, не треба да го изнесувате бебето.

Дури и кога е температурата е под 0, студеното време може да биде опасно.

„Новороденчињата и доенчињата сеуште немаат способност сами да ја регулираат нивната температура”, вели Џенис Монтиг, MD, директорката на педијатрија во болницата Good Samaritan.

Таа препорачува ограничување на излегувањето на снегот на неколку минути.

 

Превземено од:

Доколку имате било каква сторија пишете ни на
Viber или WhatsApp
бесплатно на телефонскиот број
☎️ 0800 80 222
пишете ни на маил
[email protected]

Поврзани вести

Ако ве мачи несоница, пробајте го овој метод и ќе заспиете за 2 минути

Габриела Додевска

Како изгледаат паровите на Инстаграм, а како во реалноста?

Трајче Гогов

Сода и лимон – домашно средство за чистење

Габриела Додевска