Image default
Македонија Спорт

Македонските репрезентативци успеаја да се пласираат на Европското првенство (ЕП) во одбојка

Македонските репрезентативци успеаја да се пласираат на Европското првенство (ЕП) во одбојка, откако беа подобри од Унгарија со 3-0 во сетови, а претходно ни се остварија желбите, односно Шведска го совлада Азербејџан, а Летонија беше подобра од Израел.

Македонската одбојкарска репрезентација одигра одличен натпревар и обезбеди историски пласман на ЕП, кое ќе се одржи во септември годинава.

Македонија играше фантастично против Унгарија, па првиот сет го доби со 25-21, а во вториот беше за нијанса подобра, па славеше со 25-20, додека во третиот сет беше забележана „реприза“ на првиот и резултат од 25-21.

Капитенот на македонската репрезентација, Никола Ѓорѓиев кажа дека е задоволен од настапот и големиот успех на одбојкарите.

„Ова е остварување на сонот. Пласманот на ЕП не се мери со титули и слично…“, кажа Ѓорѓиев.

Превземено од: supersport.mk

Превземено од:

Доколку имате било каква сторија пишете ни на
Viber или WhatsApp
бесплатно на телефонскиот број
☎️ 0800 80 222
пишете ни на маил
[email protected]

Поврзани вести

Без трајна стратегија македонскиот аграр нема иднина

Трајче Гогов

ДИК: До денеска 2.658 граѓани се провериле во избирачкиот список

Времето денеска: Променливо облачно и студено време

Трајче Гогов