Image default
Вести Свет

Делегација на ЕУ нема да присуствува на инаугурацијата на Мадуро во Венецуела

Делегација на Европската Унија нема да присуствува на инаугуративната седница на венецуелскиот претседател, Николас Мадуро денеска во Каракас – потврди портпаролката Маја Коцијанчиќ.Како што јави дописничката на МИА од Брисел, Коцијанчиќ потсети дека ЕУ смета дека изборите во Венецуела не беа „ниту слободни, ниту фер“ и изрази жалење што не беа организирани нови регуларни избори.

„Во овој контекст, ЕУ и земјите членки нема да учествуваат на инаугуративната седница денеска, но ЕУ ќе продолжи да биде политички ангажирана во поддршка за мирно и демократско решение за кризата во Венецуела и ќе ги остави отворени комуникациските канали со релевантните актери“, истакна портапаролката.

Според информации во одредени медиуми, можно е на инаугурацијата на Мадуро да бидат присутни грчкиот и шпанскиот амбасадор, иако не е потврдено.

Изборот на Мадуро е многу контроверзен, а изборите беа критикувани од огромен дел од меѓународната заедница и многумина најавија дека нема да го признаат неговиот мандат.

Лидерот на европските либерали, Ги Верхофштат, ја повика ЕУ да не го признае Мадуро за претседател.

Се очекува само Боливија и Куба да испратат делегација на највисоко државно ниво на денешната церемонија во Каракас.

– ЕУ ќе излезе со дополнителни реакции за ситуацијата во Венецуела – најави Коцијанчиќ.

Превземено од:

Доколку имате било каква сторија пишете ни на
Viber или WhatsApp
бесплатно на телефонскиот број
☎️ 0800 80 222
пишете ни на маил
[email protected]

Поврзани вести

Гостиварец тешко повреден откако чистејќи го оџакот паднал од покривот

Вања Мицевска

Македонија слави 27 години независност

Габриела Додевска

Принц Салман: Случајот Кашоги е мачен, но правдата ќе победи

Трајче Гогов