fbpx
Image default
Вести Македонија

Најстудено утрово во Бтитола, минус 15

Најниска температура од минус 15 степени изутринава е измерена во Битола. Минус 12 е во Берово и Прилеп, минус 11 во Струмица, а девет степени под нулата во Скопје.

Минусни температури има насакаде низ Македонија, а во западните делови на земјава има локални врнежи од снег.

Најмногу снег има во Маврово 55 сантиметри и во Крушево 26 см.

УХМР најавува нов студен и влажен бран со пообилни врнежи од снег, особено во западните делови. Насекаде ќе се формира нова снежна покривка од 10 до 30 см, а на планините позначителна, над 50 см. Заради ниските температури ќе има појава на голомразица.ј

Поврзани вести

Граѓаните ја зголемиле консумацијата на леб во текот на минатата година

32 сообраќајки, четири лица потешко повредени изминатиот викенд во Скопје

Во Берово во тек кампањата за бесплатно чипирање на кучињата миленици