Image default
Вести Македонија

Најстудено утрово во Бтитола, минус 15

Најниска температура од минус 15 степени изутринава е измерена во Битола. Минус 12 е во Берово и Прилеп, минус 11 во Струмица, а девет степени под нулата во Скопје.

Минусни температури има насакаде низ Македонија, а во западните делови на земјава има локални врнежи од снег.

Најмногу снег има во Маврово 55 сантиметри и во Крушево 26 см.

УХМР најавува нов студен и влажен бран со пообилни врнежи од снег, особено во западните делови. Насекаде ќе се формира нова снежна покривка од 10 до 30 см, а на планините позначителна, над 50 см. Заради ниските температури ќе има појава на голомразица.ј

Превземено од:

Доколку имате било каква сторија пишете ни на
Viber или WhatsApp
бесплатно на телефонскиот број
☎️ 0800 80 222
пишете ни на маил
[email protected]

Поврзани вести

Штип ќе добие дневен Центар за лица со попречености над 18 години

Вања Мицевска

СДСМ: Буџетот за 2019 обезбедува економски раст и повеќе пари кај граѓаните

Трајче Гогов

Стопанската комора денеска на вонреден состанок за прогресивното оданочување

Вања Мицевска