Image default
Вести Свет

Средба Катругалос -Пајат

За стратешкиот дијалог Грција- САД, за билатералните односи, но и за Договорот од Преспа, разговарале алтернативниот шеф на грчката дипломатија, Јоргос Катругалос, и американскиот амбасадор Џефри Пајат на нивната средба во Министерството за надворешни работи, објави грчката новинска агенција АНА-МПА, повикувајќи се на дипломатски извори.

-Катругалос и Пајат разговараа за регионалната улога на Грција. Заедничка проценка е дека Договорот од Преспа придонесува за стабилноста во поширокиот регион и ја зајакнува улогата на Грција во југоисточниот Медитеран, објави АНА-МПА, а пренесе дописничката на МИА од Атина.

Превземено од:

Доколку имате било каква сторија пишете ни на
Viber или WhatsApp
бесплатно на телефонскиот број
☎️ 0800 80 222
пишете ни на маил
[email protected]

Поврзани вести

Гневен кочанчанец ја искршил вратата на Полициската станица

Весна Крстева

Уништени и оштетени над 100 гранични камења на границата меѓу Грција и Македонија

Трајче Гогов

Сообраќајот по влажни коловози, слаб снег во Крива Паланка и Делчево

Габриела Додевска