Image default
Спорт

Од денеска Ферари во Формула 1 со нов директор

Новиот директор на Ферари во Формула 1 од денеска е техничкиот директор Матио Биното, соопшти италијанската екипа.

Биното го заменува Маурицио Аривабене по уште една сезона во која италијанскиот тим не успеа да ја освои титулат ниту во конкуренција на возачи, ниту во конкуренција на конструктори.

„По четири години напорна работа, Маурицио Аривабене го напушта тимот. Одлуката е донесена заедно со највисокото раководство, по долги разговори за личните интереси за Маурицио, како и интересите на екипата“, пишува во соопштението на тимот.

Ферари соопшти дека Биното ја презема функцијата. Инаку, тој работеше како технички директор на Ферари од 2016 година, кога го замени Џејмс Алисон.

Превземено од: supersport.mk

Превземено од:

Доколку имате било каква сторија пишете ни на
Viber или WhatsApp
бесплатно на телефонскиот број
☎️ 0800 80 222
пишете ни на маил
[email protected]

Поврзани вести

ПСЖ молчи, Париз во паника: Нејмар нема така брзо да се врати на терените

Трајче Гогов

Просинечки заврши во болница поради исцрпеност

Вања Мицевска

Нико Ковач: Дуелот со Херта вистински предизвик за нас

Вања Мицевска