fbpx
Image default
Вести Македонија

Ниските температури не се штетни за посевите во Струмичко

Ниските температури од минус 17 степени измерени во Струмичко засега не се штетни за посевите, сметаат земјоделските стручњаци.

Според д-р Ристо Вучков,експерт за заштита на растенија, снежната покривка, која во Струмичко изнесува околу 15 сантиметри, не дозволува да има штети на посевите од есенската сеидба.

– Овие температури можат да бидат знак за една добра зима, бидејќи на вакви ниски температури голем број од патогените и штетни инсекти умираат, вели Вучков.

Додава дека е многу значајно колкава е должината на ниските температури за да причинат штети на посевите. Засега времетрењето на ниските температури од над минус 15 степени се забележува само во утринските часови, а преку денот има зголемување.

Од Центарот за известување информираат дека сите патишта во Струмичкиот регион се проодни, а ниските температури засега не причинуваат проблеми на граѓаните.

Од ЈПКД „Комуналец”, сооштија дека сите локални патишта и главни градски сообраќајници се проодни, а зимската служба на претпријатието го расчистува снегот и мразот од пешачките зони во градот.

Поврзани вести

Заев-Ханеда: Договорот со Грција беше постигнат со голема храброст на двете влади

Во Кривичниот суд во Скопје: Нови рочишта за „Тревник“, „Титаник“ и „Насилство во општина Центар“

Елена Голомеова ќе го отвори ШКЛ