Image default
Спорт Тенис

Најдобриот швајцарски тенисер во интервју за Си-Ен-Ен се расплака(видео)

Роџер Федерер знае често да заплаче на тениските терени, но Швајцарецот досега не сме го виделе во вакво издание.

Најдобриот швајцарски тенисер во интервју за Си-Ен-Ен зборуваше за тренерот, кој имаше големо влијание врз неговата кариера, но почина во трагедија на први август 2002 година.

Питер Картер настрада во Јужна Африка на меден месец, а Федерер во текот на интервјуто одговори едно прашање и почна да плаче.

„Почина една година пред да го освоиш првиот гренслем на Вимблдон. Што мислиш, на кој начин ќе размислуваше ако те видеше сега со 20 титули?“, праша новинарката.

Тоа прашање го расплака Федерер, па му требаа неколку моменти да собере сила и да одговори.

„Се надевам дека би бил горд. Претпоставувам дека не сакаше да станам пропаднат талент. Можеби неговата смрт ме натера да почнам со напорни тренинзи“, објасни Федерер.

Превземено од: supersport.mk

Превземено од:

Доколку имате било каква сторија пишете ни на
Viber или WhatsApp
бесплатно на телефонскиот број
☎️ 0800 80 222
пишете ни на маил
[email protected]

Поврзани вести

Бонучи пред преселба во Англија

Трајче Гогов

Берлускони и Галијани ја преземаат Монца

Габриела Додевска

Грција, Србија, Бугарија и Романија ќе бараат организација на Евро 2028 и Светскиот куп 2030 година

Вања Мицевска