Image default
Фудбал

Почина легендарниот штипјанец, југословенскиот фудбалер Шекуларац

Фото: Marko Djokovic/EKSPRES

Легендарниот фудбалер на поранешните југословенски простори, Драгослав Шекуларац замина во вечноста. На осумдесет и едногодишна возраст, тој денеска почина во Белград.

Роден е во Штип, а кариерата ја почнал во Црвена Звезда – тим за кој играше цели 11 години и настапи на 375 натпревари, а постигна 119 голови.

За репрезентацијата на Југославија одигра 41 натпревари, постигнувајќи шест голови.

Превземено од:

Доколку имате било каква сторија пишете ни на
Viber или WhatsApp
бесплатно на телефонскиот број
☎️ 0800 80 222
пишете ни на маил
[email protected]

Поврзани вести

СП 2018: Билетите за финалето распродадени на шест часа пред почетокот

Кире Андонов

Голема желба на Зинедин Зидан е да биде тренер во Премиерлигата

Трајче Гогов

Реал ќе го тужи Интер кај УЕФА поради Модриќ?!

Трајче Гогов