Image default
Спорт Тенис

Бердих против Агут во финалето на Доха

Чехот Томаш Бердих го откажа учеството на турнирот во Оукленд следната недела, откако стигна до финалето во Доха, каде што денес ќе се соочи со Шпанецот Роберто Баутиста Агут, кој пак вчера го совлада светскиот рекер бр.1 Новак Ѓоковиќ во полуфиналето.

Бердих, кој учествува на турнирот со „вајлд карта“, се справи во два сета против Марко Чекинато (Италија) со 7:6 (6), 6:3.

Чехот, кој во моментов е бр.71 на светската АТП листа, губеше со 2:4 во првиот сет, но стигна до тајбрејк и го освои, а во вториот сет, триесет и тригодишниот чешки ветеран поведе со 3:0 и на крајот не му остави шанси за пресврт на противникот.

 

Извор: МИА

Превземено од:

Доколку имате било каква сторија пишете ни на
Viber или WhatsApp
бесплатно на телефонскиот број
☎️ 0800 80 222
пишете ни на маил
[email protected]

Поврзани вести

Чепкоеч постави нов светски рекорд на 3.000 метри со пречки во Монако

Вања Мицевска

Манчестер Сити создава фонд за обештетување на жртвите на сексуално насилство од тренери

Вања Мицевска

Солскјер:Не сакам да си заминам од Јунајтед

Трајче Гогов