fbpx
Image default
Спорт Фудбал

Лука Модриќ најдобар спортист на светот во анкетата на АИПС

Лука Модриќ, најдобриот хрватски спортист и фудбалер на светот,својата колекција на лични признанија ,денес додаде уште едно,награда за најдобар спортист на светот во изборот на Меѓународното здружение на спортски новинари (АИПС).

Во анкетата учествувале 359 новинари од 87 земји,а Модриќ победил со 419 поени ,пред двајцата најдобри тенисери во светото Новак Џоковиќ(337 поени) и Роџер Федерер (290 поени).

Поврзани вести

Стојковиќ: Срам ми е што сум Србин (видео)

Мајкл Овен: Кога го гледам Погба, имам чуство дека се работи за играч кој тек учи да игра фудбал

Дафинка Печорова

Сион, Сапоро и Грац кандидати за Зимската олимпијада во 2026 година