ММС

Објавено на: 02/10/21 1:59 PM

Принцот Чарлс ја прими првата доза на вакцината против корона вирусот

Британскиот престолонаследник, принцот Чарлс(72)  и неговата сопруга Камила (73) ја примија првата доза на вакцината против корона вирусот, соопштиле денес од неговата резиденција.

Потпаролот не соопштил која вакцина ја има примено принцот Чарлс .

Принцот и неговиот постар син Вилијам прележаа корона за среќа со благи симптоми уште на почетокот на првиот бран од пандемијата.

Кралицата Елизабета Втора (94) и нејзиниот сопруг принцот Филип (99) се вакцинираа на почетокот од јануари.

Во Велика Британија,114.000 лица се починати од Ковид 19, а веќе 12.6 милиони луѓе ја примија првата доза од вакцината.

Извор: Данас.рс


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.