fbpx
Image default
Забава

Родена како маж, сега е главна кандидатка за титулата Мис на светот!

Шпанската мисица Анџела Понче е првата трансродна личност која ќе се учествува на изборот за Мис на светот.

Контроверзната Понче се залага за правата на луѓето кој се како неа и вложила многу труд за да се изгради себе си како личност.

Анџела е родена како момче во Севиља и веќе учествуваше во изборот за Мис на Шпанија. Меѓутоа во Шпанија од пред пет години е донесена забрана за учество на трансродните луѓе на изборите за убавина.

Моја цел е да бидам говорник за вклучување , прифаќање и почитување на различноста, не само на ЛГБТ заедницата, туку за целиот свет, изјавила Анџела.

 

Превземено од:

Поврзани вести

Се’ за храна: Како да го намалите покачениот холестерол во крвта?

Трајче Гогов

Рецепт на денот: Печена пченка на скара со прелив

Кит Харингтон открива: Сите беа „скршени“ по снимањето на последната сезона на „Игра на тронови”

Трајче Гогов