Image default
Вести Македонија

Лозарите го кројат грозјето, не го чекаат сите „Свети Трифун“

Лозарите од Тиквешко веќе ги кројат лозите. Велат дека не можат да го чекаат верскиот празник „Свети Трифун” уште два месеца, кога вообичаено на симболичен начин, традиционално почнува резидбата.

-Во Тиквешијата кроењето симболично стартува на 14 февруари, бидејќи „Свети Трифун” се смета за заштитник на производителите на грозје. Но, голем дел од лозарите мораат да брзаат со оваа операција и не можат да го чекаат празникот зашто имаат големи лозови плантажи и нема да стигнат да завршат со резидбата, вели за МИА претседателот на Здружението „Напредни лозари”, Трајче Кулев.

Но, со кроењето се брза и зашто тешко се наоѓаат аргати.

– Голем број од сезонските работници кои порано се ангажираа во лозарството, сега се вработени во германската фабрика и тешко се наоѓаат аргати, вели Кулев.

 

Преземено од:

Доколку имате било каква сторија пишете ни на
Viber или WhatsApp
бесплатно на телефонскиот број
☎️ 0800 80 222
пишете ни на маил
[email protected]

Поврзани вести

Нема траги на кочење, возачот на автобусот изгубил контрола

Весна Коловска

Две лица загинаа во пожар кој изби во хотел на француските Алпи

Габриела Додевска

Споменикот на Туѓман во Загреб гаѓан со јајца

Љупчо Шатевски

Осум интервенции на скопските пожарникари за новогодишната ноќ

Габриела Додевска

Собранието го усвои новиот Закон за антикорупциска во прво читање

Вања Мицевска

СП: Владата со странска помош крчка голема кампања за референдумот, деталите се држат во тајност

Вања Мицевска